מכתב בעקבות סגירת בית הכנסת

רב המושב • 19/3/2020 כניסות

ב"ה ‏יום רביעי כ"ב אדר תש"ף, שדה יעקב

קהילה יקרה,

בימים האחרונים עולות שאלות שונות בנוגע למציאות המשתנה שאליה נקלענו. פסח, שבת, כשרות, תפילה, כיבוד הורים וטהרת המשפחה הם רק חלק מהנושאים שמופנים אלי בשבוע האחרון. כולם מוזמנים לפנות ולשאול כל שאלה. אין שאלה מוגזמת ומופרכת ואני משתדל להיות זמין לכל פונה.

כפי שכתבתי במכתב אתמול, סגירת בית הכנסת הייתה החלטה קשה שלוותה בלבטים רבים. לסגירת בית הכנסת מחיר גבוה. עם זאת, אני בטוח בנחיצות ההחלטה ומצפה שלא יתקיימו מניינים במושב כלל. עם כל הכאב שבדבר, עלינו להבין שכעת הקב"ה דורש מאיתנו להימנע מתפילה במניין.

בכדי להבהיר זאת, אתאר את השיקולים שהובילו להחלטה על סגירת בית הכנסת ואת המציאות בבתי הכנסת בארץ ובעולם בימים האחרונים:

מאז מוצאי שבת משרד הבריאות והממשלה מובילים מדיניות של צמצום פעילות ומפגשים למינימום על מנת לבלום את התפשטות הנגיף. המשמעות של כשלון המהלך של משרד הבריאות ברורה לכולנו, ואין לאף אחד מאיתנו ספק שיש לעשות כל שנדרש על מנת לסייע להצלחתו. מפגש יומיומי של מתפללים רבים ומתחלפים בבית הכנסת הוא בעל פוטנציאל נזק גדול. לא בכדי, בתי הכנסת שמהווים אחד ממוקדי המפגש המרכזיים בחיים היהודיים, מככבים ברשימת מוקדי ההדבקה.

מאז תחילת השבוע עוד ועוד בתי כנסת מחליטים לסגור את שעריהם מתוך אחריות לשלום הציבור, והקפדה על מצוות 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'. במציאות שבה אנחנו נמצאים, קיום תפילה במניין היא איסור של ממש ויש בו חוסר אחריות כלפי חברי הקהילה וכלפי מדינת ישראל כולה.  כפי שכתבו השבוע הרב מלמד ואחרים, גם אני אקפיד להתפלל ביחידות בתקופה הקרובה.

סגירת בית הכנסת מלווה בכאב עצום מצד כולנו ובמיוחד מצד מי שעבורם תפילות הציבור מהוות אבן הפינה של היום כולו. איך מתחילים את היום בלי תפילה בבית כנסת? אנחנו שואלים כעת. איזו מסגרת תהיה לתפילות שלנו? בית התפילה שבו אנחנו נתלים ואליו אנחנו נושאים את עינינו שומם.

עלינו להבין את המוטל עלינו בתקופה הזו, ולנצל את הפוטנציאל שטמון בתפילת היחיד ובתפילה המשפחתית. תפילות היחיד של כולנו, מצטרפות לזעקה גדולה של עם ישראל ושל האנושות כולה כלפי שמיא.

גדול עוד יותר הוא כאבם של האבלים, ושל בעלי היארצייט. במשך שנה, כל יום שלש פעמים ביום, אצים רצים ונלחצים להספיק תפילה במניין ולומר קדיש, ועתה אין מניין.

מתפללי המניין המצומצם שיתקיים בבית הכנסת יאמרו קדיש בשם כל המחויבים בקדיש. בנוסף, הייתי מציע להחליף את הקדיש בלימוד קבוע, או מעשה חסד מיוחד, שיעלו את נשמות יקירינו במקום הקדיש במניין שאותו אנחנו מנועים מלומר. בסוף התקופה הזו אפשר לקיים סיום עם קדיש הגדול עבור כל הקדישים שהפסדנו בימים הללו.

יחד איתכם מתפלל ומקווה לישועה,

גדליה.