הפרדה בכתות ז'-ח' - בשבח השיח הבריא ובגנות ההשתקה.

מיכל טל • 9/3/2018 כניסות


מסכימה עם שמואל בעניין ההפרדה.
ובאמת לא מבינה על מה המהומה חממה החשש. 
הם ילמדו באותו ביה"ס: ביחד בהפסקות, ביחד בחלק מהשיעורים, בטיולים וכו'. וכמובן בבני עקיבא. 
מיכל טל

---------- הודעה מועברת ----------
מאת: מושב שדה יעקב - בן מיכאל שמואל <email@summday.co.il>
אל:
עותק:
תאריך: מרץ 8, 2018 12:47
נושא: הפרדה בכתות ז'-ח' - בשבח השיח הבריא ובגנות ההשתקה.

הפרדה בכתות ז'-ח' - בשבח השיח הבריא ובגנות ההשתקה. / בן מיכאל שמואל

עד כה נמנעתי מלכתוב בנושא, משום שאני חושש מהמדיה הזו שבמקום לעודד שיח ודיאלוג, היא מעודדת השתקה ומריבות. נושא זה מורכב, בעל פוטנציאל נפיצות ומחלוקת שאני מבקש להימנע ממנה. אני כותב בעל כורחי משום שרבים חששו לומר את שעל ליבם וביקשו שמישהו ישמיע את קולם. למרות זאת, כל האמור כאן הוא על דעתי בלבד.

מבקש אני לפתוח בהערה כללית ולאחריה להתמקד בנושא. אני שמח על היותי חלק מהציבור הדתי לאומי, על ערכיו, רעיונותיו פועלו רב התחומים בכל תחומי העשייה החברתית ובקידומו של עם ישראל בארץ ישראל עפ"י תורת ישראל. אשריי מה טוב חלקי ומה נעים גורלי. אך ישנו דבר מה המעיב על שמחה זו והיא – הפלגנות בתוכנו.

הפלגנות מביאה אותנו לפתיחת בתי ספר ייעודיים וייחודיים, והכל "בשם  ה'". וידוי נוסף, משום כך ברחנו ממלחמות היהודים ב 'רמת בית שמש' והגענו לשדה יעקב. כאן החלטנו לבנות את ביתנו משום ההון האנושי המגוון על שלל דעות הציבור הדתי-לאומי. הן מהחרדלי ועד הליברלי, עם  mainstream מאד ברור, ואף ב"ה, חילוניים. ו... כולם חיים יחדיו בהרמוניה ובשלום מתוך כבוד הדדי מתוך "הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד" אמיתי.

לאחרונה נשמעו קולות שביקשו לפסול את עצם קיומו של הדיון בעניין ההפרדה המגדרית בכתות ז'-ח', ולהלן ציטוט מדברי שוללי הדיון: "אנחנו חוזרים על התנגדותנו לקיום דיון שכלליו ייקבעו ע"י 'ועדת היגוי מאוזנת', ולאחריו הצבעה דמוקרטית של כל הורי בית הספר" - כפי שמציע ועד ההורים".

אז, זהו... יש רבים המצדדים בקיומו של דיון! ואני אחד מהם.

מדוע לשלול דיון? כל צד יטען טענותיו ויתקיים שיח ודיאלוג ענייני, מבלי לסתום פיות. כמו"כ, חשוב שנשמור על שיח אמתי ופתוח מבלי לתייג את הצד השני כ 'חשוך' או ניאו-רפורמי.

טוב עשה ועד ההורים הבית ספרי בהחלטתו על הקמת ועדת היגוי שחברים בו נציגים משתי הדעות (למען הגילוי הנאות אני חבר בוועדה זו) ע"מ לקדם דיון זה.

לגופו של עניין...

בקראי את דברי מירי אילת ואחרים, אני מוצא את עצמי מסכים בכמעט 100% מהדברים וברוב מוחלט של הטענות המצדדות בעד השארת המצב הקיים...

אבל... סבור שישנם שיקולים נוספים שעלינו לשקול.

ברשותכם אפרט חלק מהדברים, (ולא עפ"י סדר חשיבותם) ע"מ שלא אלאה את הקורא, להלן:

1. במה מתקיימת ההפרדה? האם בכל המקצועות ?

בשיעורי מתמטיקה ואנגלית הבנים/בנות ילמדו יחדיו (בשל ההקבצות). לעומת זאת כיום מתקיימת הפרדה בשיעורי ספורט ומשנה/תלמוד. א"כ, בכמה שעות הפרדה מדובר ? כבשליש עד מחצית והרי בהפסקות, בטיולים ובשאר הפעילויות החברתיות התלמידים יפעלו יחדיו. ז"א שקצת יצאנו מפרופורציות מבחינת להט הויכוח.

2. שיקולים הלכתיים  – אנשים יעצו לי שלא להעלות טיעון זה ונדהמתי מכך. האם אני כאדם דתי צריך לחשוש מלהעלות טיעון/סוגיה זו מתוך חשש ? ועוד בישוב דתי? למה? מדוע ישנה חוסר לגיטימיות להשמעת דעה הלכתית של רב פלוני ? אדרבא, יטען הצד שכנגד לטיעוניו (ההלכתיים), ויתקיים דיון פורה.

3. שיקולים חינוכיים-פדגוגיים – אנשי חינוך והורים רבים, מקיימים דיונים חינוכיים וערכיים עמוקים מאד עם הילדים. אך, לעיתים ישנם נושאים שבהם נוכחות בני המין השני פוגמת בשיח "הפתוח". דבר זה בולט בעיקר בגילאי גיל ההתבגרות אל מול נושאים העולים מתוך סדר היום הציבורי שאליהם  נחשפים במדיות התקשורתיות השונות. הדבר בולט בלימוד בכתה, שבו תלמידים רבים מתביישים לשאול, לברר ולהביע דעתם בשל נוכחות המין השני. דווקא היעדרות בני המין השני מעודדת שיח פתוח וחשיפה רגשית עמוקה יותר מנושאים העולים מחומרי הלימוד בתורה, ספרות, משנה/תלמוד, תנ"ך, מדעים ועוד. במקום לעודד שיח, אנו מדכאים אותו. חבל.

4. מונעים מפחד – אל דאגה! ישנם הורים המתנגדים לחלוקה המגדרית בכתות ז'-ח' מתוך חשש מ 'מדרון חלקלק'. החשש הוא שתתחיל הפרדה בגיל זה, והדבר יגרור הפרדה גם בגילאים צעירים יותר. הסירו דאגה מליבכם, למהלך זה לא ימצא רוב, ואני אהיה מהמתנגדים לו, משום שבגיל הצעיר יותר ישנה ברכה רבה בלמידה משותפת של בנים ובנות. נוכחות המין השני תורמת רבות. הבנות מעדנות את הבנים, והבנים "מחספסים" את הבנות. הם לומדים להכיר את הצד הרגשי והמחשבתי של המין השני, וטוב שכך. אך ישנו גיל שבו חל שינוי ועלינו כמבוגרים לעזור לילדים, לכוון אותם, להדריך אותם, לתת תחושת מוגנות ולצור שיח פתוח וכן. לכך דרושה ההפרדה.

בשל מורכבות העניין, ודווקא מתוך הזדהות עמוקה עם טענות הצד שכנגד, אני סבור שלטובת ילדינו עלינו להפריד בכתות ז'-ח'. בברכת "איש את רעהו יעזורו, ולאחו יאמר חזק".

הוסף תגובה

פורסם על ידי בן מיכאל שמואל : שלח מסר אישי לכותב ההודעה

הודעה זו נשלחה אליך כמי שרוצה לקבל עותק מיידי של כל פוסט חדש באתר.
לחץ כאן לביטול מצב זה