נגד הקמת שדות התעופה בעמק יזרעאל

ברנובסקי מלכי • 15/9/2021 כניסות

קבצים מצורפים:

Position Paper Survey Environment

המאבק שלנו נגד התוכנית להקים בעמק יזרעאל שדה תעופה בינלאומי כולל פעילות ענפה במגוון מישורי פעולה הכוללים פעילות משפטית, פעילות הסברה מגוונת מול הציבור בעמק, תושבי הנגב והציבור הרחב, מול כלי תקשורת ברמה הארצית והמקומית ובמישור הפוליטי בו אנו פועלים באופן אינטנסיבי מול מקבלי החלטות בכל הרמות במטרה להביא לביטול ההחלטה על הקמת השדה בעמק ולהביא להחלטה על הקמת השדה בנבטים שבנגב.
מישור פעילות מרכזי שלנו כולל עבודה מול אנשי מקצוע ומומחים מתחומים שונים ובמסגרת פעילות זו נפגשנו, חברי מטה המאבק יחד עם ד"ר אביב אריאל, מנהל המכון ההמטולוגי בבית חולים העמק, בפברואר שנה שעברה עם פרופ' חגי לוין שהיה בזמנו ראש ארגון רופאי בריאות הציבור בישראל.
הפגישה התקיימה על רקע סירוב מתמשך של וועדות התכנון לקיים תסקיר השפעה על הבריאות והתעלמות מדרישה דומה של משרד הבריאות. התנגדות מכעיסה ומקוממת במיוחד על רקע שלל דו"חות ברורים שיש בידינו המראים בברור כי ישנה השפעה דרמטית של רעש מטוסים על בריאות האדם ובמיוחד מבוגרים וילדים. מחקרים שיש בידנו מראים עלייה בתחלואה במגוון תחומי בריאות (תחלואה קרדיווסקולארית , CVA ('שבץ'), העראות סרטן, סכרת, צריכת תרופות פסיכיאטריות והשפעות אצל ילדים על יכולות למידה, קשב וריכוז והישגים לימודיים).
כבר ב 2018 נשלחה למשרד הבריאות קריאה מרופאים ורופאות , מנהלי מחלקות מבית חולים העמק ומנהל בנק הדם מבית חולים רמב"ם למנוע את התוכנית להקמת שדה תעופה בעמק שתביא בוודאות לפגיעה לא מידתית בבריאות האוכלוסייה בכל המרחב העירוני והכפרי.
את פירות הפגישה שקיימנו בזמנו אנו רואים בימים אלו כאשר איגוד רופאי בריאות הציבור מפרסם נייר עמדה רשמי, עליו חתומים פרופ' חגי לוין ופרופ' נדב דבידוביץ, שקורא גם הוא, לקיים תסקיר השפעת בריאות טרם קבלת החלטה על מיקום השדה, תוך שהם מדגישים את הסכנה הממשית לבריאות תושבי איזור עמק יזרעאל.
אנו מצרפים בתגובה הראשונה את נייר העמדה ומודים מקרב לב לפרופ' חגי לוין, לגב' מאיה שדה, לדר' מאיה נגב, לפרופ' נדב דוידוביץ ולדר' קרן אגאי שי. תודה על שמירת בריאות הציבור אל מול מהלך תכנון פוגעני, כושל מיסודו, אותו מוביל צוות תכנון המתנהל באטימות ציבורית מוחלטת.